Dzisiaj jest: 19 Lipiec 2018 /Imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pomysł na sesję ślubną. Porady fotografa!

Sesja ślubna w Krakowie. Kiedy? Gdzie? Jak?
Podpowiada Szymon Błaszczyk - doświadczony fotograf ślubny.
 

Planujecie sesję w plenerze właśnie w Krakowie?

To wspaniałe, pełne uroku miasto, które w swoim zanadrzu posiada wiele pięknych miejsc. Każdy tu znajdzie coś dla siebie.
Jeśli lubicie zdjęcia na łonie natury? Są tutaj skałki Twardowskiego, Lasek Wolski i Planty. Jeśli lubicie klimaty industrialne, typowo miejskie? Mamy tu Nową Hutę i kilka fajnych miejsc biznesowych z biurowcami w tle. Jeśli lubicie romantyzm? Całe śródmieście stoi przed wami otworem.
 
Często jednak zdarza się, że Młodzi nie są zdecydowani na konkretny typ. Z tego względu chciałbym napisać o bardzo popularnym miejscu, jakim jest Krakowski Rynek. Właśnie teraz pomyśleliście, że to takie sztampowe. Krakowski Rynek mimo wszystko jest miejscem wyjątkowym.
Jest tutaj wszystko, co potrzebne by zrobić ciekawą sesję, od zdjęć typowo miejskich z pięknymi kamienicami w tle do zdjęć na łonie natury na krakowskich plantach. Wybierając miejsce na sesję w plenerze należy pamiętać, że nie mamy całego dnia na pozowanie. Każdy powie Wam, że w fotografii są tak zwane “złote godziny”. Jest to czas, kiedy słońce jest nisko nad horyzontem. Światło wtedy staje się miękkie i przyjemne dla oka. Problem jest w tym, że takie złote godziny nie trwają długo. Niezaprzeczalną zaletą rynku i jego okolic jest przede wszystkim fakt, że wszystko jest blisko siebie.

 

Co zrobić, aby jak najlepiej zaplanować sesję w tak popularnym miejscu? Jak się przygotować i na co się nastawić?

Postaram się na te pytania odpowiedzieć w kilku punktach poniżej
1.   Umówcie się z fotografem od samego rana, tuż przed wschodem słońca. Tak wiem, to bandycka godzina a Wy będziecie musieli wstać       ok 4:30 rano aby dopracować makijaż i poprawić fryzurę. Wysiłek jednak się opłaci, bo na Rynku bladym świtem nie ma prawie nikogo.       Nikt nie wchodzi w kadr, brak jest gapiów, którzy często krępują Młoda Parę. Światło ledwie wstającego słońca jest najpiękniejsze.
2.   Weźcie ze sobą kawę lub herbatę w termosie:) Od samego rana bywa na prawdę chłodno a sine usta na zdjęciach nie wyglądają zbyt         dobrze.
3.   Słuchajcie dobrych rad fotografa i jeśli prosi on o spotkanie wcześniej, nawet jak będzie jeszcze spora szarówka, to na prawdę ma to         sens. Zawsze potrzebny jest jakiś czas na rozgrzewkę zarówno dla Was, jako modeli jak i dla fotografa. Prawdziwa sesja zaczyna się         zazwyczaj dopiero po ok. 30min zdjęć. Jest to w zupełności normalne. Musicie się przyzwyczaić do aparatu, nauczysz współpracować       z fotografem a fotograf musi nauczyć się Was.
4.   Nie planujcie sesji w kilku bardzo od siebie oddalonych miejscach. Nie ma sensu tracić czasu na dojazd. Stąd właśnie zaleta Rynku. Na       zrobienie zdjęć w naprawdę świetnych warunkach oświetleniowych ma się ok 3h. Na zrobienie kilku fajnych ujęć czasami można                 poświęcić dobre 20-30min w jednym miejscu, dlatego nie ma co planować na wyrost.
 
Poniżej przedstawiam kilka zdjęć ślubnych z Krakowskiego Rynku. Zwróćcie uwagę na to, że zdjęcia pomimo faktu, że zostały zrobione w tym samym miejscu znacznie się od siebie różnią.
fotosz 11fotosz 12

fotosz 2fotosz 4fotosz 5fotosz 6 

A co zrobić by jeszcze bardziej urozmaicić sesję?

Nawet jak zdjęcia dodatkowe miałyby odbyć się w godzinach okołopołudniowych (jeśli sesja się przedłuży)? Wykorzystać możecie samochód ślubny. To świetny motyw do zdjęć, a słońce w zenicie w nim nie przeszkadza. Możecie bowiem siedzieć w środku lub unikać słońca w cieniu drzew.
fotosz 7fotosz 8
 
Tekst: Szymon Błaszczyk

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Oceń ten artykuł
(21 głosów)

Zaloguj się lub Zarejestruj

  • Partnerzy VIP

    • Karczma Zadyma